Poniżej przedstawiamy przykładowe programy zwiedzania miasta z przewodnikiem, które mogą Państwu ułatwić wybór odpowiedniej propozycji. Oczywiście trasy możemy modyfikować dostosowując je do Państwa oczekiwań i czasu.

Lublin w pigułce

Lublin w pigułce

Trasa, wiodąca do najciekawszych zabytków lubelskiego Starego Miasta: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz.

Czas zwiedzania: ok. 2 godz., cena: 160 zł

W zwiedzanie można włączyć (wybrane 1-2 obiekty):

 • Taras widokowy na baszcie zamkowej (bilety: 7 zł/ulgowy, 9 zł/normalny)
 • Krypty, skarbiec i zakrystia akustyczna w archikatedrze (bilety: 3 zł/ulgowy, 4 zł/normalny)
 • wnętrze Kaplicy Zamkowej z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi (bilety: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny)

Hity Lublina

Hity Lublina

Trasa ta pozwala dokładniej poznać historię i zabytki Starego Miasta. Podczas zwiedzania zobaczymy: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz, deptak i Plac Litewski.

Czas zwiedzania: ok. 3-4 godz., cena: 200 zł/3 godz., 240 zł/4 godz.

W zwiedzanie można włączyć (wybrane 2-3 obiekty):

 • wnętrze Kaplicy Zamkowej z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi (bilety: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny)
 • Przejście 300-metrową trasą podziemną pod Starym Miastem (bilety: 8 zł/grupowy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, 10 zł/ulgowy, 12 zł/normalny; w poniedziałki zwiedzanie z inscenizacją: 10 zł/grupowy dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, 12 zł/ulgowy, 14 zł/normalny)
 • Winiarnia pod Fortuną z renesansowymi, świeckimi malowidłami (bilety: 5 zł/ulgowy, 6 zł/normalny)
 • Taras widokowy na Wieży Trynitarskiej (bilety: 5 zł/ulgowy, 7 zł/normalny)
 • Muzeum Lubelskie - archeologia, etnografia, (bilety: 4 zł/ulgowy, 7 zł/normalny, część wystaw czasowo zamknięta z powodu remontu)
 • Podziemia Browaru Perła - zwiedzanie z degustacją piwa (bilety: 10 zł/os., uwaga - obiekt nie wydaje faktur ani paragonów fiskalnych)
 • Regionalne Muzeum Cebularza z interaktywnym pokazem na temat lubelskiego wypieku wraz z jego degustacją (bilety: 14 zł/ulgowy, 16 zł/normalny)

Lublin - Stare miasto i Majdanek

Stare Miasto i Majdanek

Trasa ta pozwala poznać zabytki Starego Miasta i Muzeum na Majdanku. Podczas zwiedzania zobaczymy: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz, a także Muzeum na Majdanku, mieszczące się w miejscu byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego (uwaga: zwiedzanie dla osób od 14 roku życia!).

Czas zwiedzania: ok. 4-6 godz., cena: 240 zł/4 godz., 280 zł/5 godz., 320 zł/6 godz.

Legendy Lublina

Legendy Lublina (dla dzieci)

Podczas zwiedzania poznamy tajemnicze i niesamowite historie związane Lublinem, m.in. legendy o Czarciej Łapie, o Leszku Czarnym, o relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, o Ojcu Ruszlu i o kamieniu nieszczęść.

Czas zwiedzania: ok. 2 godz., cena: 160 zł

Do zwiedzania warto włączyć ekspozycje na Zamku Lubelskim, gdzie znajduje się m.in. stół z legendarną Czarcią Łapą (bilety: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny).

Szlak znanych posatci

Szlak znanych postaci

Trasa wiedzie po miejscach związanych z życiem i twórczością sławnych osób, mających związki z Lublinem, takich jak: pisarz Józef Ignacy Kraszewski, Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, poeta i geograf Wincenty Pol, poeta Józef Czechowicz, skrzypek-wirtuoz Henryk Wieniawski, wybitny poeta doby renesansu Jan Kochanowski, pisarz Bolesław Prus, poeta Edward Stachura, papież Jan Paweł II.

Czas zwiedzania: 2 godz., cena: 160 zł/2 godz.

Szlak wielokulturowy

Szlak wielokulturowy i Unii Lubelskiej

W czasie zwiedzania poznamy wielonarodowościową i wieloreligijną przeszłość miasta. Zobaczymy m.in. cerkiew prawosławną, dawną dzielnicę żydowską, Kaplicę Trójcy Świętej, pomnik Unii Lubelskiej i kościół ewangelicko-augsburski. Trasa ukazuje też najważniejsze miejsca związane z doniosłym wydarzeniem z 1569 r., jakim było zawarcie w czasach Jagiellonów Unii Polsko-Litewskiej w Lublinie. Unia Lubelska połączyła na wiele lat Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Czas zwiedzania: ok. 3-4 godz., cena: 200 zł/3 godz., 240 zł/4 godz.

Do zwiedzania można włączyć:

 • wnętrze Kaplicy Zamkowej z unikalnymi freskami rusko-bizantyjskimi (bilety: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny)
 • Wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca” (bilety: 5 zł/ulgowy, 7 zł/normalny)
 • Muzeum Lubelskie z obrazem „Unia Lubelska” Jana Matejki (bilety: 10 zł/ulgowy, 15 zł/normalny)

Szlak kultury żydowskiej

Szlak kultury żydowskiej

Przed II wojną światową Lublin był jednym z największych skupisk ludności żydowskiej w Polsce. Tętniąca niegdyś życiem dzielnica żydowska była ważnym ośrodkiem religijnym, kulturalnym i handlowym. Podczas okupacji hitlerowskiej Żydzi ulegli niemal całkowitej zagładzie. Mimo zrównania z ziemią dawnej dzielnicy żydowskiej, zachowały się do dziś obiekty świadczące o społeczności żydowskiej Lublina, m.in.: bożnica „Chewra Nosim”, Jesziwa - dawna uczelnia żydowska, kirkut.

Czas zwiedzania: ok. 3-4 godz., cena: 200 zł/3 godz., 240 zł/4 godz.

Do zwiedzania można włączyć wstępy do następujących obiektów:

 • Jesziwa (bilety: 10 zł/os.)
 • Kirkut (datek: 10 zł/os.)
 • Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” (bilety: 5 zł/ulgowy, 7 zł/normalny)

Lublin w pigułce

Lublin wieczorem

Wieczorne zwiedzanie Lublina, podczas którego odwiedzimy rozświetlone światłami Stare Miasto, iluminacje świątyń i innych zabytków, deptak i Plac Litewski.

Czas zwiedzania: ok. 1-2 godz., cena: 160 zł.

W zwiedzanie można włączyć:

 • Taras widokowy na Wieży Trynitarskiej (bilety: 9 zł/os. przy minimalnej liczbie 10 uczestników)
 • Przejście 300-metrową trasą podziemną pod Starym Miastem (bilety: 12 zł/os. przy minimalnej liczbie 10 uczestników)

Lublin i Kozłówka

Lublin i Kozłówka

Zwiedzając Lublin warto odwiedzić także jedno z najwspanialszych w Polsce muzeów wnętrz pałacowych zlokalizowane w Kozłówce (35 km od Lublina). Lublin - zwiedzanie najciekawszych zabytków Starego Miasta: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim, Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz.

Kozłówka: Muzeum Zamoyskich w barokowo-klasycystycznym pałacu - jedno z najwspanialszych w Polsce muzeów wnętrz pałacowych, kaplica pałacowa, ogród.

Czas zwiedzania: ok. 6-7 godz., cena: 320 zł/6 godz., 360 zł/7 godz.

Koszt biletów wstępu w Kozłówce:

 • wnętrze pałacu: 12 zł/ulgowy, 24 zł/normalny
 • Galeria Socrealizmu: 4 zł/ulgowy, 8 zł/normalny
 • Powozownia: 3 zł/ulgowy, 6 zł/normalny
 • Karnet na wszystkie wystawy (ceny w okresie kwiecień-maj): 17 zł/ulgowy, 34 zł/normalny
 • Karnet na wszystkie wystawy (ceny w okresie czerwiec-wrzesień): 20 zł/ulgowy, 40 zł/normalny

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.